A teszt segítségével a térbeli látás megléte vagy hiánya állapítható meg.
A teszt alkalmas egészen kis gyermekek vizsgálatára is. Két alapelv kombinációja teszi lehetővé, hogy egyéb segédeszköz nélkül egészen kis gyermekek is vizsgálhatóvá váltak:
1. véletlenszerű ponteloszláson alapuló sztereogram
2. cilinder-raszter eljárás.
A Julesz féle, véletlenszerű ponteloszláson alapuló sztereogramok esetén a sztereoeffektus érzékeléséhez vörös-zöld szemüvegre, vagy polarizációs szűrőkre van szükség. Egy szemmel nézve a ponthalmaz nem képez látható alakot, ám két szemmel nézve helyes sztereolátás esetén a haránt-disparát módon eltolt területek térben elkülönülve ismerhetők fel.
A cilinder-raszter eljárást W.R. Hess svájci szemész és fiziológus írta le 1912-ben. A két szem számára szánt impulzusokat egy finom, párhuzamosan elhelyezett félhengerekből álló optikai rendszer választja szét. Minden egyes félhenger alatt két képcsík van, amelyekből az egyiket csak az egyik szem, a másikat csak a másik szem látja.
A LANG-sztereoteszt e két eljárást egyesíti. A kombináció azzal a nagy előnnyel jár, hogy a vizsgálathoz semmiféle különleges szemüveget nem szükséges feltenni. Ez különösen egészen kis gyermekek vizsgálatánál hasznos, ők ugyanis többnyire tiltakoznak a szemüveg ellen, valamint a szabadon maradó szemek mozgása is jól megfigyelhető lesz. Végülis valamennyi monokuláris sztereoszkópos inger kikapcsolódik. Kizárólag a harántdisparáció hozza létre a térbeli érzékelést és teszi lehetővé az alakok felismerését. Tekintettel arra, hogy elsősorban gyermekeket kell vizsgálni, három olyan tárgyat választottak ki, amelyekkel már a legfiatalabb korosztály is magbarátkozott.
A LANG SZTEREOTESZT I. változatában három tárgy: a macska, a csillag és az autó ebben a sorrendben különböző mértékben emelkedik elő.
A LANG SZTEREOTESZT II. a bevált I. teszt kiegészítése, ugyancsak a sztereolátás vizsgálatára használható, azonos elvek alapján. A három, csak binokulárisan látható alak (félhold, autó, elefánt) mellett egy monokulárisan is látható csillag is van a lapon. Sok kolléga kívánsága volt egy újabb, más alakokat tartalmazó tesztlap kifejlesztése. Az új lapnál a véletlenszerű eloszlású pontok kisebbek, kevésbé sűrűek. A disparáció értékei között kisebbek az eltérések: a hold 200, az autó 400, az elefánt 600 szögmásodperc harántdisparációval látható 40 cm-ről. A monokulárisan is látható csillag disparációja 200 szögmásodperc, a kisgyermekek figyelmének felkeltését kívánja elősegíteni, illetve a kétszemes látással nem rendelkezők kevésbé csalódottan hagyják abba a vizsgálatot, hiszen ők is láttak valamit.
Vizsgálat, a teszt használata
Tartsuk a tesztet kb. 40 cm távolságban a páciens elé annak homlokával párhuzamosan, és figyeljük meg reakcióit, különösen szemmozgásait és arckifejezését. A fixációs mozgások jól elkülöníthetők a képfelszínt céltalanul pásztázó mozgásoktól. Kérdezzük meg a pácienst, lát-e valamit a lapon. Ha igen, nevezze meg az alakokat, vagy mutassa meg helyüket. Mondja el, melyik van közelebb hozzá.
Eredmények, értelmezésük
A válaszokat elsősorban a térlátás megléte, vagy hiánya határozza meg, de az élekor és az intelligencia is befolyásolja azokat. Az eredmények értékelésekor megkülönböztethetünk egyértelműen pozitív, részben pozitív, kérdéses és egyértelműen negatív válaszokat.
Az eredményt befolyásoló tényezők:
A disparáció adatai 40 cm-es vizsgálati távolságra érvényesek. A macska disparációs értéke 1200 ívmásodperc, ezzel leginkább előemelkedi. A csillag és az autó értékei oly kis mértékben különböznek egymástól, hogy kiemelkedésük eltérése elhanyagolható. A lap jobbra, vagy balra billentésével előbb eltűnnek az alakok, majd rövid időre hátrább tűnnek elő: lyukaknak látszanak. Ebben a helyzetben a bal szem látja a jobb szem számára szánt képelemeket és fordítva (felcserélődött a harántdisparáció). A gyermekek általában könnyebben felismerik az alakokat, mint a felnőttek. Kezdődő presbíopia konvergetiagyengeséggel párosulva nehézséget jelenthet a felismerésben.
Klinikai jelentőség
A tapasztalatok szerint nem látnak a táblán semmit a kancsalok, köztük a mikrostrabizmusosok sem. Bizonyos körülmények között az amblyopia ex anopsiások felismerhetnek 1-1 alakot. A teszt ezért nem helyettesíti a visusvizsgálatot, mégis kiválóan alkalmas gyors szűrés végzésére, ha pl. pseudostrabizmust kell elkülöníteni a valódi kancsalságtól. Hamis sztereonegatív lelet gyermekeknél lehetséges, hamis sztereopozitív lelet viszont nagyon valószínűtlen.
A tesztlap kezelése, tárolása
Mindig lapos felszínre fektetve tároljuk. Direkt, tartós napfény hatására a lap deformálódhat: közepének konvex torzulása esetén csak az alakok részletei látszanak. Ideális esetben a horopter görbülete miatt a lapnak enyhén konkáv felületűnek kellene lennie. Célszerű a lapot a vele adott védőtokban tárolni. Gyakori használata esetén gyorsan elsajátíthatók alkalmazásának fogásai, rutinszerűvé válik az eredmények helyes értékelése. A gyermekek játékszernek tekintik a tesztet és a vizsgálatot a "varázskártya" könnyűvé teszi.