Az SMR masszírozó henger elnevezése annyit tesz, mint “saját magunk izompólyáinak felszabadítása”. Helyes használata gyors és hatékony megoldás az izomláz ellen, segíthet elkerülni az izomproblémákat, támogatja a kötőszöveti lerakódások feloldását. A henger használata során az izompólyák, vagyis az izmot behálózó, összekötő, formáló, támasztó szövet masszírozása történik. A 21. század orvoslása kezdett felfigyelni annak jelentőségére, hogy izompólyáink ne váljanak rugalmatlanná, hiszen sok probléma megelőzhető a karbantartásuk révén: megelőzhetőek az izommerevségből adódó sérülések, fájdalmak és a mozgás korlátozottsága az egyes ízületekben.
Az izompólyák felszabadítása mellett próbálja ki az SMR masszírozó hengert:
- izomláz enyhítésére;
- izom és ízületi problémák megelőzésére;
- az izmok nyújtásához;
- relaxáláshoz;
- a vérkeringés fokozására;
- a kötőszöveti lerakódások feloldásához;
- kiváló pilateshez, jógához, fitneszhez, gyógytornához.
- SMR mérete: 33 x 14 cm
- a sima felületű eszközök inkább a felső rétegekre hatnak
Az SMR hengerezés alapjai:
Az SMR hengerezés lényege az izmokban, az izompólyákban és a kötőszövetben kialakult feszültségek feloldása. Az izom újra elnyeri optimális teljesítőképességét, könnyebben regenerálódik, megelőzhetőek a sérülések. Az SMR henger gyakorlatok egyszerűek, könnyen megtanulhatóak, kortól és sportos múlttól függetlenül.
Az SMR masszázzsal megszüntethetjük a kötőszövetben, az izompólyákban összegyűlt feszültségeket. A gyakorlatok során lassú, egyszerű mozdulatokat végzünk az eszközök használatával. A masszázs hatására nem csak az izmok és a kötőszövet anyagcseréje javul, hanem könnyen elérhetjük az optimális izomegyensúlyt, aminek következtében javul a mozgás minősége és a testtartás.
A stresszoldás pedig közvetlen az idegrendszerre is hatással van.
A henger úgy működik, hogy a saját testsúlyunkkal ráterhelünk a eszközre azon a területen, ahol masszírozni szeretnénk a testünket. A hengeren lassan kell gurulni, jobbra-balra mozogni, nyomást-súlyt ráhelyezni, hogy a kompressziós hatás, azaz a nyomási inger létrejöjjön. Amikor nyomás alá helyezünk egy területet, akadályozzuk a vérellátást az izomrostban. A nyomás feloldásakor (amikor elgurulunk az adott területről, vagy megszüntetjük a nyomást), a hirtelen beáramló vér elszállítja a lerakódásokat, megtisztítja, felfrissíti az adott terület szöveteit. Ugyanolyan a módszer, mintha rálépnénk a locsoló slag csövére, majd leszállnánk róla. A nagy nyomás, sokkal intenzívebb tisztítást végez. A salakanyagok elszállítása és a mechanikai inger hatására az izmok fellazulnak és visszanyerik elasztikusságukat.
1. alapelv – Fájdalomskála
Sajnos a sportolói körben elterjedt “no pain, no gain”, azaz “ha nincs fájdalom, nincs fejlődés” szemlélet erre a technikára is rányomta bélyegét. Számtalan videó terjed, ahol a sportoló az SMR henger gyakorlatok végzése közben jól láthatóan fájdalmat érez, fogát összeszorítja, testét felfeszíti. Bizonyos mértékben még ilyen módon is eredményes tud lenni a hengerezés, de az SMR technikában rejlő lehetőségek tárháza ennél sokkal nagyobb.
A gyakorlatok kivitelezése közben, főleg azokon a területeken, ahol nagy feszültség alakult ki, fájdalom jelentkezhet. Lényeges, hogy ezt a fájdalmat megfelelően kontrolláljuk. Egy képzeletbeli fájdalomskálán, ahol az 1 a simogatás, a 10 pedig az elviselhetetlen fájdalom, a gyakorlatok alatt maximum az 5-6-ig menjünk el. Ha ezen túllépünk, akkor a testünk ellenkezni fog, az izompólya megfeszül és nem a kívánt hatást fogjuk elérni.
2. alapelv - Lazaság
Az SMR henger gyakorlatok csak akkor működnek, ha lassan, kontrolláltan, a testünket lehetőség szerint teljesen ellazítva végezzük. Ekkor a kívánt hatás nem marad el, ugyanis az így kifejtett ingerek hatására az izompólya fellazul, és újra felveszi az optimális állapotát. Ez biztosítja az izom megfelelő működését és támogatja az anyagcsere folyamatokat, így pl. az izomláz sokkal hamarabb elmúlik.
Előfordulhat, hogy a kezdetekben képtelenek vagyunk a megfelelő módon kontrollálni a mozgást.
Vannak olyan krónikus betegségek, melyek kizárják az SMR henger használatát. A biztonságos használat érdekében mindenképp érdemes helyesen megtanulni az eszközön végrehajtható gyakorlatokat.
A következő esetekben nem használható otthon az SMR henger:
- csontritkulás,
- magas vérnyomás betegség (A gyógyszerrel beállított vérnyomás nem számít kizáró oknak. )
- véralvadásgátló szedése esetén,
- cukorbetegség,
- ha valakinek komolyabb visszérproblémái vannak (mélyvénás tágulat)
- terhesség esetén
- Idős korban fokozott óvatossággal kell alkalmazni az eszközt!
SMR hengerrel végezhető gyakorlatok:
Gerinc gyakorlat:
Feküdjön a hátára úgy, hogy a hengert a dereka alá helyezi. Lábait húzza fel talptámaszba. Fekvő helyzetben húzza végig a hátát a hengeren a derekától a nyakáig, medencéjét tartsa folyamatosan kiemelt helyzetben.
Karhelyzetek:
Alkartámasz, tarkóra tartás, mellső-, oldalsó középtartás, mellkas előtt keresztezve.
A gyakorlat nehezíthető, ha egyik lábát elemeli a talajtól, és nyújtva a talaj fölött tartja.
Combhajlító izomzat masszírozása, nyújtása:
Üljön le a földre. A hengert helyezze el a térdhajlata alatt, a lába legyen kinyújtva, és elemelve a talajtól. Kezeit helyezze hátsó kéztámaszba, medencéjét emelje ki. A hengeren húzza végig a combhajlító izomzatát a térdhajlattól farizomig. A gyakorlat végezhető páros lábbal is.
Combfeszítő izmok masszírozása, nyújtása:
Helyezkedjen el a talajon hason, a hengert helyezze a combja alá a térd fölé közvetlenül. Az alkarján támaszkodja húzza végig a combját teljes hosszában a hengeren.
ITB-szalag nyújtása:
Az Iliotibiális szalag - a combfeszítő izom külső részén futó szalag- nyújtása nagyon fontos. Feküdjön az oldalára, helyezze a hengert a combja alá a combtőhöz. Támaszkodjon meg a talajon alkartámaszban. Könnyítésképpen a felső kezét a teste előtt tenyértámaszba helyezheti. Felső lábával keresztezze a nyújtott, hengeren lévő lábát, és helyezze azt talptámaszba. A hengeren lévő lábát farizom-térd terjedelemben húzza végig a hengeren.
Farizom masszírozása-nyújtása:
Üljön le a földre. A hengert helyezzük a farizom alá, és vegyünk fel hátsó tenyértámaszt. Lábait húzza fel talptámaszba, és az egyik lábát helyezze keresztbe a másikon. Gördüljön előre-hátra a hengeren.
Vádli gyakorlat:
Üljön le a földre. A hengert helyezze el a vádlija alatt. Helyezkedjen el a talajon hátsó kéztámasszal, medencéjét emelje ki.
A hengeren húzza végig a vádliját a bokájától a térdhajlatig. A gyakorlat végezhető egy lábbal is.